Mesto Čadca reaguje na zadlženosť
Čadca - Od roku 2011, keď prevzal do rúk Čadcu primátor Milan Gura bola Čadca zadlžená na úrovni 51,06%. Mesto kolabovalo a hrozil zrútenie chodu samosprávy – takzvaná nútená správa.
Okamžité ozdravné opatrenia zabezpečili stabilizáciu financií, postupne sa mohlo začať mesto rozvíjať. Pribúdali investičné programy, volebný rok 2014 končil primátor s väčšími projektmi ako je Dom seniorov, či 99 nových bytov na Kyčerke.
Organizácia INEKO zverejnila v týchto dňoch informáciu, podľa ktorej je Čadca je druhým najzadlženejším mestom. Oproti roku 2013 si v dlhu pohoršila približne o 2% a nejeden sa pýta prečo je to tak.
Mierny nárast dlhu súvisí práve s investíciami, ktoré finalizovalo mesto v minulom roku. Radnica vykrývala veľkú časť práve z úverov a vďaka nim sa podarilo projekty rozbehnúť a dotiahnuť do úspešného konca. Napriek tomu, vývoj zadlženosti mesta pod vedením primátora Guru má od roku 2011 klesajúcu tendenciu.
Rok 2010 dlh na úrovni: 51,06%, (koniec volebného obdobia Jozefa Vražela)
Rok 2011 dlh na úrovni: 49,83%
Rok 2012 dlh na úrovni 47,83%
Rok 2013 dlh na úrovni 46,30%
Rok 2014 dlh na úrovni 48,34%
Mesto sa od začiatku roka (2015) nepúšťalo do žiadnych väčších projektov. Práve preto, aby nabralo dych, lepšiu kondíciu a pripravilo sa na ďalšie budúce investície.
Podľa prednostky Anny Zbojanovej údaje zverejnené neziskovou organizáciou INEKO nie sú komplexným hodnotením hospodárenia ani finančnej stability mesta.
Anna Zbojanová potvrdzuje, že Čadca má za rok 2014 väčšiu celkovú sumu dlhu o 2 % v porovnaní s r. 2013 ako aj vyšší podiel dlhu na 1 obyvateľa, práve preto, že doťahuje financovanie rozvojových aktivít (dočerpal sa úver na dostavbu zariadenia pre seniorov, úver na dokončenie stavby bytového domu na Kýčerke - 99 bytov.
Podľa prednostky je treba pri komplexnom hodnotení vnímať aj stav nezamestnanosti v meste, počet firiem so sídlom v meste, čo ovplyvňuje výšku podielových daní zo štátneho rozpočtu, dodala Anna Zbojanová.